Kompostkäimla Eco Biolan
Mudelinimi | 70571000 |
---|
- Tootekirjeldus
- Paigaldamine
- Hooldamine
- Kasutusjuhend
- toodetud Soomes
- kompostib efektiivselt tahket väljaheidet
- kompostib ka majapidamise biojäätmeid
- kogub filtreeritud vedelikku
- soojusisolatsiooniga konstruktsioon
- loomulik ventilatsioon
- lõhnavaba ja mugav kasutada
- vastupidav soojustatud prill-laud: prill-laud Pehvakka
- hõlpsasti puhastatavad pinnad
- meeldiv ja lõhnavaba tühjendamine
- pikk tühjendusvahe
- toodetud tuuleenergial töötavas tehases
Soojusisolatsiooniga 200-liitrine kompostimahuti tagab jäätmete kiire kompostimise ja seda saab kasutada ka muude jäätmete kompostimiseks. Kompostkäimla on suletud, keskkonnasõbraliku disainiga. Tõhus ventileerimissüsteem hoiab ruumi lõhnavabana. Tänu aurumisele on mahuti põhja koguneva vedeliku kogused tühised. Komposti eemaldamine on lihtne ja kerge. Kasutage põhjaluuki ainult valmis komposti eemaldamiseks; puudub vajadus kogu seadme liigutamiseks. Kui seda kasutab suvilas ainult üks perekond, siis piisab kompostimahuti tühjendamisest üks kord aastas. Kompostkäimla sisaldab mugavat, hõlpsalt puhastatavat soojustatud käimla istet.
Tooteteave
|
|
maht | u 200 liitrit |
põhja pindala | 54 x 54 cm |
istmekaane pindala | 65 x 65 cm |
kõrgus | u 97 cm |
mass | u 24 kg |
õhu väljalasketoru läbimõõt | 75 mm |
õhu väljalasketoru pikkus | 2 x 1000 mm |
vedeliku eraldustoru välisdiameeter | 32 mm |
vedeliku äravoolutoru pikkus | 12 – 95 cm |
imbvedelikumahuti maht | 25 l |
värvus | mudapruun |
Kompostkäimla paigaldamine
Asetage käimlaseade otse kindlale maapinnale või betoonalusele. Ärge asetage mahutit laudpõrandale, sest alumisest luugist võib välja valguda imbvedelikku.
Talvise kasutamise juhised
Kui kavatsete käimlat talvel pidevalt kasutada, paigaldage see sooja ruumi ning jälgige, et vedeliku eraldusvoolik ja imbvedeliku kanister ei jäätuks. Sooja siseruumi paigaldatud käimla ventilatsioonitoru tuleb soojustada külmade ruumide (nt vahelae) kohalt, et vältida kondensvee tekkimist. Aeg-ajalt (nt nädalalõppudel) võib käimlat talvel kasutada ka külmas ruumis.
Kompostkäimla paigaldamine käimlaruumi
Paigaldage Biolani Kompostkäimla läbi põranda nii, et kompostimahuti kaas moodustab istmekaane. Käimlaseadme kõrgus on 97 cm ja harilik istumiskõrgus 45–50 cm. Jätke seade poolest saadik hoone põranda alla, et istumiskõrgus oleks mugav. Teise võimalusena võite istme ees kasutada sobivat platvormi. Soovi korral võite istme varjata kestaga. Sel juhul jätke puidust kaande ava ka õhutusventiili jaoks.
Saagige põrandasse šablooni abil käimla jaoks sobiv auk. Kasutage selleks näiteks tikksaagi või augusaagi. Olenevalt tootmisviisist võivad mahuti suurus ja kuju olla veidi erinevad. Seetõttu tuleb avaust mõnikord pisut suurendada. Võib ka juhtuda, et põranda ja mahuti liitekoht ei jää päris tihe. Liitekoha võib tihendada näiteks jämeda kanepiköiega.
Tühjendusluugi suund
Käimlaseadme võib paigaldada nii, et alumise osa tühjendusluuk jääb hoone taga- või külgseina poole. Kui tühjendusluuk jääb külgseina poole, pöörake käimlaseadme istmekaas istumissuunda. Eraldage kaas, seda tugevalt tõmmates. Jätke käimlaehitise alumisse ossa piisava suurusega (vähemalt 80 cm lai ja 35 cm kõrge) hooldusluuk käimlamahuti tühjendamiseks.
Ventilatsioonitoru paigaldamine
Istmekaanes on kaks 75 mm läbimõõduga avaust – üks õhutusventiili ja teine ventilatsioonitoru jaoks. Avad on täpselt ühesugused, seepärast võite vajaduse korral vahetada ventilatsioonitoru ja õhutusventiili asukohad. Juhtige ventilatsioonitoru käimlaseadmest otse üles katuseharjast kõrgemale. Käänakud ventilatsioonitorus takistavad loomulikku õhurõhkude erinevusel põhinevat ventilatsiooni ning põhjustavad seega lõhna- ja niiskusprobleeme. Tihendage läbiviik katusest katusekattematerjaliga sobiva tihendi abil. Tihendeid müüvad rauakauplused.
Sooja siseruumi paigaldatud käimla ventilatsioonitoru tuleb soojustada külmade ruumide (nt vahelae) kohalt, et vältida kondensvee tekkimist.
Kui käänakuid ei ole võimalik vältida, ei tohi need olla järsemad kui 33 kraadi. Niiskuse aurustumist ja ventilatsiooni võite tõhustada lisavarustusena saadaoleva Biolani Tuuleventilaatori abil. Kui paigaldate Kompostkäimla raskesti ligipääsetavasse kohta või eluruumide juurde, on soovitatav paigaldada ventilatsioonitorusse Biolani Väljatõmbeventilaator. Ventilaatori võib vajaduse korral paigaldada ka hiljem. Vajaduse korral sobivad ventilatsioonitoru jätkamiseks hallid kanalisatsioonitorud ja liitmikuosad (läbimõõt 75 mm). Ventilatsioonitoru võite hankida ka varuosana Biolani internetikauplusest või paluge see tellida edasimüüjal.
Imbvedeliku ärajuhtimine
Biolani Kompostkäimla põhjas on vedeliku eraldusplaat, mis eraldab kompostimassist liigse vedeliku – imbvedeliku. Plaat on lahtivõetav, vajaduse korral saate selle ära võtta ja puhastada. Asetage plaat kompostkäimla põhjas olevasse süvendisse. Ühendage imbvedeliku voolik käimla teisel küljel asuva vedeliku äravooluavaga. Juhtige voolik kanistrisse. Süvistage kanister maasse või paigutage muul viisil nii, et imbvedelik valguks isevoolu teel kanistrisse. Arvestage imbvedeliku voolikut paigaldades, kanistrile asukohta valides ja seda soojustades ka talvise kasutamise võimalust. Vajaduse korral sobivad vedelikuvooliku jätkamiseks kanalisatsioonitorud ja liitmikuosad (läbimõõt 32 mm). Vedelikuvooliku võite hankida ka varuosana Biolani internetikauplusest või paluge see tellida edasimüüjal. Kasutage alati torude üksteise külge kinnitamiseks tihendusrõngaga muhviosa.
Juhtige voolik mahutisse, mis on paigutatud nii, et vedelik voolab allamäge. Soovi korral võite mahuti jaoks teha niiskuskindla vineeriga soojustatud süvendi ja katta selle kaanega. Kui imbvedeliku kanistrit on raske maasse kaevata, võib selle asendada väiksema kanistri või puhastusbasseiniga. Aurustumisanuma kohal peab olema varikatus ja anumas on soovitatav lõhnade neutraliseerimiseks kasutada väetisevaba Biolani Põhiturvast. Kanistri võib asetada ka külili.
Biolani Kompostkäimla eritab vähe imbvedelikku, olenevalt kasutussagedusest 2–5 dl kasutaja kohta ööpäevase kasutamise kestel. Imbvedelik on aga väga toitainerikas ja seda ei tohi töötlemata kujul pinnasesse juhtida.
Kompostkäimla puhastamine
Vajaduse korral võite kompostkäimla soojustatud istme lahti võtta ja pesta seda ükskõik millise tavalise koduse puhastusvahendiga. Ka seadme välispindu võib pesta koduse puhastusvahendiga. Käimlamahutit ei ole vaja pärast tühjendamist seestpoolt pesta.
Kontrollige imbvedeliku voolikut, vedelikueraldusplaati ja selle all olevat renni kord aastas ja puhastage vajaduse korral.
Biolani Kompostkäimla tühjendamine
Tühjendage Kompostkäimlao ainult kattekompostiks küpsenud kompostist ja jätke veel toored jäätmed mahutisse. Korraga ei soovitata käimlast eemaldada rohkem kui pool massist, et kõdunemine jätkuks võimalikult tõhusalt. Käimlajäätmed küpsevad kattekompostiks 5–8 nädalaga, seejärel on käimlat juba võimalik tühjendada. Esimest korda tühjendage käimla alles siis, kui mahuti on täis. Käimlamahutit ei ole vaja pärast tühjendamist seestpoolt pesta.
Käimlajäätmed võivad olla nii paksud, et need ei vaju pärast tühjendamist ise käimlaseadme põhja. Sel juhul suruge massi tugeva kepi või Kompostikobesti abil alla. Seda on kõige lihtsam alustada nurkadest. Olge ettevaatlik, et mitte lõhkuda käimlaseadme keskel asuvat õhutuskanalit.
Tühjendage suvel kasutatav käimla kevadel, enne esimest kasutuskorda. Siis on tühjendamine kõige lihtsam ja meeldivam. Kui kompostimass on tühjendamise ajal veel jääs, valage mõni tund enne tühjendamist mahutisse lahtisulatamiseks ülevalt ämbritäis kuuma vett.
Imbvedeliku kanistri tühjendamine
Jälgige imbvedeliku kanistri täitumist, eriti kasutamise alguses, kuni tühjendusperiood ühtlustub. Tühjendage imbvedeliku kanistrit vastavalt vajadusele, kuid vähemalt kord aastas. Võite toitaineterikast imbvedelikku kasutada komposti lämmastikuallikana. See tõhustab märgatavalt toitainetevaese ja süsinikku sisaldava aiakomposti kõdunemist. Sel juhul ei ole imbvedelikku tarvis lahjendada.
Võite imbvedelikku kasutada ka õues ja aias kasvavate ilutaimede väetamiseks. Ohutu lahjendusaste on 1:5. Võib kasutada ka lahjendamata imbvedelikku, kuid siis tuleb pinnas pärast väetamist hoolikalt läbi kasta, et vältida lehtede põletusi. Väetada ei soovitata sügisel, et mitmeaastaste taimede talveks valmistumist mitte häirida. Soovitatav on lasta imbvedelikul enne väetamist umbes aasta seista.